• Destek Hattı
  • Akredite Oda
  • turkak kalite yönetimi
  • iso 1002 Kalite
  • iso 9001 Kalite
Firma Rehberi
Üye Girişi

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları Başladı

T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu - İşKur Genel Müdürlüğü'nden yapılan duyuru ile 18.03.2020 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından  Coronavirüs'ün ekonomiye olan etkilerini asgari düzeyde tutmak maksadıyla açıklanan "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketi kapsamında devreye alınması öngörülen kısa çalışma ödeneği için başvuruların başladığı bildirildi.

İşverenler ödenek başvurularını İşKur şubelerine gitmeden bağlı oldukları İşKur İl Müdürlükleri ve hizmet merkezlerine özel olarak oluşturulan e-posta adreslerine gerekli belgeleri göndererek yapabilecekler.

İlgili adresler:

Edirne: kisacalisma.edirne@iskur.gov.tr 

Başvurularda ihtiyaç duyulacak evraklar bu haberin sonuna eklenmiştir.

İşKur'dan yapılan duyurunun tam metni şu şekilde:

Bilindiği üzere, kısa çalışma genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde uygulanabilmektedir.

Kısa çalışma uygulanması halinde gerekli şartları saglayan işçilere, çalışılmayan dönemler için 3 aya kadar kısa çalışma ödeneği ödenmektedir.

18.03.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Koronavirüs (Covid-19) kapsamında açıklanan "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinde yer alan "Kısa Çalışma Ödeneğinin devreye alınarak, bundan faydalanmak için gereken süreçlerin kolaylaştırılması ve hızlandırılması," çerçevesinde çalışmalar devam etmekte olup, İŞKUR Yönetim Kurulunca yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvurularının yapılabilmesi için karar alınmıştır.

Covid-19 salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenler, 23.03.2020 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu il Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabilecektir. Kısa çalışma ödemeleri, Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecektir.

Kısa Çalışma Talep Formu için tıklayınız....
Kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren liste için tıklayınız....

 

Eklenme Tarihi: 23 Mart 2020, Pazartesi