• Destek Hattı
  • Akredite Oda
  • turkak kalite yönetimi
  • iso 1002 Kalite
  • iso 9001 Kalite
Firma Rehberi
Üye Girişi

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 23.06.2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Yönetmelik değişikliği ile ;

A) EŞYA TAŞIMACILIĞI İLE İLGİLİ OLARAK;

– Söz konusu yönetmelik kapsamında hali hazırda geçerli olan yetki belgesi sahiplerine ilk belge yenilemelerinde ilave 6 ay süre verilmiştir.

– R1 ve R2 yetki belgeleri her hangi bir işleme gerek kalmadan taşıma işleri organizatörlüğü (TİO) yetki belgesiyle değiştirilmesi sağlanmıştır.

–  Tehlikeli madde taşımalarında C1 ve K2 yetki belgesi sahiplerinin de Ulaştırma elektronik takip ve denetim sistemi (UETDS) üzerinden ön bildirim yapması zorunluluğu getirilmiştir.

B) YOLCU TAŞIMACILIĞI İLE İLGİLİ OLARAK; 

–  B türü yolcu taşımacılığı yetki belgesi için asgari kapasiteyi sağlayacak araç yaşı şartı 10 yaşından 12 yaşına çıkartılmıştır.

–   Otomobil ile uluslararası tarifesiz yolcu taşımacılığı yapacaklara verilen yetki belgesinde kayıtlı taşıtlar ile bu yetki belgelerine 30/06/2020 tarihine kadar kaydedilecek 6 yaşından büyük araçların 31/12/2021 tarihine kadar kullanılmasına imkan sağlanmaktadır.

 

Üyelerimize, Yetki Belgesi Sahiplerine ve Tüm İlgililere önemle duyurulur.

Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2020, Cuma