• Destek Hattı
  • Akredite Oda
  • turkak kalite yönetimi
  • iso 1002 Kalite
  • iso 9001 Kalite
Firma Rehberi
Üye Girişi

Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği ile İlgili Durdurulan İşlemler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından Koronavirüsün (covid-19) yayılımının önlenmesi ve vatandaşlarımıza etkisinin en aza indirilmesini teminen; 03.04.2020 saat 23:59'dan başlamak üzere, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde ilk defa yetki belgesi verilmesi ve yetki belgesi eki taşıt belgelerine taşıt ilave işlemleri ikinci bir talimata kadar durdurulduğu bildirilmiştir.

Bakanlık tarafından yayımlanan talimat hakkında üyelerimizden gelen sorular toparlanarak  TOBB tarafından belirtilen sorulara aşağıdaki cevapları vermişlerdir.  

 

-Yeni belge başvuruları ile yeni yani sistemde kayıtlı olmayan ilk defa yetki belgesine kayıt edilecek araç ilavesi (459 TL ücreti çıkan) işlemlerinin durdurulduğu da belirtilmiştir. 

 

-SORU: Devir/Dönüşümler devam mı? CEVAP: Devir dönüşümler yeni belge verme kapsamına giriyor, bu nedenle yapılmayacağı beyan edilmiştir.

 

-SORU: Aracımı aldım ilave ettirmedim, taşıma yaparsam ve yakalanırsam ceza yiyecek miyim? CEVAP: Bu konunun gri alan olduğu, net bir cevap veremeyeceğini ancak ceza uygulanmayacağını yorumladığı bildirilmiştir.

 

-SORU:Aracımı yeni aldım, uluslararası taşıma yapacağım, araç kaydım unette olmadığı için yurtdışına çıkışta ihtiyacım olan geçiş belgelerini alabilecek miyim? CEVAP: Yetki belgesinde kayıtlı olmayan bir aracın yurtdışına çıkmasının mümkün olmaması nedeniyle geçiş belgesi de alamayacağı ifade edilmiştir.

 

-SORU:Unette kayıtlı aracımın tescil kaydı değişti ve sistem resen düştü, yeni kayıt işlemini yaptıracak mıyım, bundan dolayı ceza yer miyim? CEVAP: Bu araçların sisteme kayıt ettirilmesi gerektiği bildirilmiştir.

 

-SORU: Odalar olarak Karayolu Taşıma Yönetmeliği 71.maddeyi, yetki belgesinin ilk defa verilmesi kapsamında mı değerlendireceğiz, yoksa diğer işlemler kategorisinde değerlendirip madde 71 den yetki belge düzenlemeye devam edecek miyiz? CEVAP: Bu madde kapsamında verilecek belgeler yeni belge başvurusu olarak değerlendirildiğinden yeni belge gibi işlem yapılamayacağı ifade edilmiştir.

 

-SORU: Plaka değişikliğinden düşen işlemler normal olarak devam edecek mi? CEVAP: Bu araçların sisteme kayıt ettirilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2020, Salı