• Destek Hattı
  • Akredite Oda
  • turkak kalite yönetimi
  • iso 1002 Kalite
  • iso 9001 Kalite
Firma Rehberi
Üye Girişi

Hayvan Satış Yerlerinin Ruhsatlandırılma ve Denetleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

19.07.2020 Tarihli 31190 sayılı Resmi Gazetede “Hayvan Satış Yerlerinin Ruhsatlandırılma ve Denetleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

 

Yayımlanan Yönetmeliğe göre özetle;

- Hayvan toplama ve satış merkezlerinin kurulması için ihtiyaç duyulan kapalı alan, kapalı ve açık hayvan barınma alanları ile karantina alanının büyüklüğü, hayvanların gece konaklamasına da imkân verecek şekilde belirlenecektir.

- Hayvanların günlük yem ihtiyacının karşılanması ve kötü hava koşulları için kaba yem deposu ve kesif yem deposu bulundurulacaktır.

- Hayvanların günlük su ihtiyacının karşılanması veya kötü hava koşullarında su ihtiyacının en az 48 saat süreyle sağlanması amacıyla korunaklı su deposu bulundurulacaktır.

- Güvenlik noktası, tıbbi ve biyolojik atıkların depolanmasına imkân sağlayan kapalı ve muhafazalı depolama alanı, ısı ve iklimlendirme merkezi olacaktır.

- Yeteri kadar otomatik gübre sıyırıcı, gübre ve hayvansal atıkların toplandığı depolama alanı bulundurulacaktır.

- Hayvan toplama ve satış merkezinde yer alacak karantina alanı, işletmede bulunan diğer hayvanlardan izole, hayvan hastalıklarının bulaşmasını önleyecek mesafe ve yapıda ayrı bölme veya padoklara (yarış atlarının yedekte gezdirildikleri yer) sahip olacaktır.

- Hayvan toplama ve satış merkezinde hayvanların muayene ve kontrolleri ile aşı tatbiki, işaretleme, numune alımı, tüberkülin testi uygulaması ve benzeri işlemlerinin yapılabilmesi için uygun bir bölüm ve bu bölümde de bu işlemlerin yapılabilmesi için hayvanları kontrol altına alabilecek bir sistem bulundurulacaktır.

- Hayvan sahiplerinin veya bakıcılarının konaklama ve dinlenmelerine imkan sağlamak amacıyla hijyenik şartların sağlandığı ve sosyal ihtiyaçların karşılanacağı hizmetlerin sunulduğu konaklama yeri bulundurulacaktır.

- Veterinerlerin ziyaretlerinde kullanabileceği tam donanımlı büro ve dinlenme odası bulundurulacaktır.

 

Yönetmelik değişikliğini ilgili Resmi Gazete'de görüntülemek için tıklayınız

Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2020, Cuma