• Destek Hattı
  • Akredite Oda
  • turkak kalite yönetimi
  • iso 1002 Kalite
  • iso 9001 Kalite
Firma Rehberi
Üye Girişi

Dış Ticaret

İthalat ve ihracat işlemleri sırasında kullanılan dolaşım belgelerini Odamızdan temin edebilirsiniz.

 

 

A.TR Belgesi Düzenlenen Ülkeler EUR.1 Düzenlenen EFTA Ülkeleri EUR.1 Düzenlenen Batı Balkan Menşe Kümülasyonu Kapsamındaki Ülkeler EUR.1 veya EUR-MED Düzenlenen Paamk Sistemi (Sta) Kapsamındaki Ülkeler

Almanya
Avusturya
Belçika
Bulgaristan
Çek Cum.
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Hırvatistan
Hollanda
İrlanda
İspanya
İsveç

İtalya
Kıbrıs
Letonya
Litvanya
Lüksemburg
Macaristan
Malta
Polonya
Portekiz
Romanya
Slovakya
Slovenya
Yunanistan

İsviçre
İzlanda
Liechtenstein
Norveç

Arnavutluk
Bosna-Hersek
Makedonya
Karadağ
Kosova
Sırbistan

Fas
İsrail
Mısır
Suriye (Askıda)
Tunus

İkili Anlaşma Gereği
EUR-1 Belgesi Düzenlenen Ülkeler
Menşe İspat Belgesi Düzenlenen Ülkeler Özel Menşe (Form-A) Belgesi Düzenlenen Ülkeler D-8 Menşe İspat Belgesi Düzenlenen Ülkeler  

Gürcistan
Filistin
Şili
Morityus
Moldova
Faroe Adaları (Eur-Med Belgesi De Düzenlenebilir.)
Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti

İran (İran için Menşe Belgesi)
Malezya (Malezya Menşe Belgesi)

Japonya W- Gtip No (Tarım Ürünü İçin P)
Beyaz Rusya (P)
Rusya Federasyonu (P)
Ukrayna (P)
Kazakistan (P)
Amerika (P)
Avustralya (Boş Bırakılacak)
Kanada (Resmi Onay Yok)
Yeni Zelanda (Resmi Onay Yok)

Endonezya
İran
Pakistan
Malezya
Nijerya

 

Önemli not: A.TR belgesi düzenlenen ülkeler için ihraç konusu eşya işlenmemiş tarım ürünü veya Avrupa Kömür Çelik Topluluğu (AKÇT) listesinde yer alan bir eşya olması halinde bu ülkelere A.TR dolaşım belgesi yerine EUR.1 Dolaşım Belgesi düzenlenir.

Menşe Şahadetnamesi

İhraç konusu eşyanın düzenlendiği ve onaylandığı ülke menşeli olduğunu veya gördüğü değişiklik ve işlemler dolayısıyla o ülke menşeli sayılması gerektiğini bildiren belgedir.

A.TR Dolaşım Belgesi

Avrupa Birliği ülkeleri ile Gümrük Birliği çerçevesinde yapılan tercihli ticarette kullanılır. Sanayi ve işlenmiş tarım ürünleri ihracatı ve ithalatında gümrük vergisi muafiyeti sağlayan belgedir.

Basitleştirilmiş A.TR

3/12/2003 tarihli ve 25325 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmeliğe istinaden güvenirlik kriterleri genel şartlar olarak belirlenmiş ve öngörülen dış ticaret performanslarına (gerçekleştirilen ihracat ve ithalat tutarları) bağlı olarak Onaylanmış Kişi Statüsü kazananlar, adlarına düzenlenen belgenin sınıfına göre, eşyanın ilgili rejime geçişinin kayıt yoluyla yapılması, eksik bilgi ve/veya belgeyle beyan, basitleştirilmiş kontrol, A.TR düzenleme, onaylama ve vize işlemleri, götürü teminat uygulaması, kısmi teminat uygulaması, tam beyanlı yaygın basitleştirilmiş usulden eşya sınırlaması olmaksızın yararlanma gibi hak ve uygulamalardan yararlanabileceklerdir.

EUR.1 Dolaşım Sertifikası

Eşyanın menşe ülkesini gösteren belgedir. EFTA ülkelerine ihracatta, Avrupa Birliği’ne demir çelik ürünleri (Avrupa Kömür Çelik Topluluğu-AKÇT ürünleri) ihracatında, Türkiye’nin serbest ticaret anlaşmaları imzaladığı ülkelere yapılan ihracatta ve Avrupa Birliği’ne yönelik tarım ürünleri ihracatında kullanılır.

İhracatçı Listesi